מאמרים > מאמרים כלליים > כתבות
מאמרים מקצועיים
מאמרים כלליים
האם הבת שלי סובלת מאנורקסיה?
מאת: עמי ברונסקי

יש מעט הפרעות נפשיות שזכו לתהודה ציבורית כמו האנורקסיה. עדי ברקן, ידוען, צלם וסוכן דוגמניות נמצא בעיצומו של מאבק ציבורי למול המחלה, הנסיכה דיאנה התראיינה על הפרעת האכילה שלה. ויקטוריה בקהם יצאה מהארון בוידוי על הפרעת אכילה, קורטני קוקס מסדרת הטלביזיה חברים, אלטון ג'ון, ואולי יש עוד שזוכרים את מותה של קארן קרפנטר, מצמד הקרפנטרז, מאנורקסיה.

בדומה להומוסקסואליות, האנורקסיה נקשרת פעמים רבות עם 'יציאה מהארון' Outing-. למה ? כי מי שסובלת מאנורקסיה, שואפת להסתיר אותה. אנורקסיות רוצות שיעזבו אותן בשקט ושיתנו להן לרזות ולשלוט בהרגלי האכילה שלהן. אין להן יכולת להבין את הסיכון בהרזיה הקיצונית, לעיתים עד מוות, ואין להן היכולת להבין איך הן נראות פיזית, משום שהן סובלות מעיוות קיצוני של דימוי הגוף וחשות שמנות גם במצב של רזון מסוכן.

האנורקסיה מתאפיינת בהתנהגות המכוונת לירידה במשקל, בדרך כלל סובלות ממנה נשים, בעיקר נערות מתבגרות ונשים צעירות. הסיבה לכך היא עיוות בדימוי הגוף היוצר אצל הנערה תחושה שהיא שמנה, גם במצב של רזון קיצוני. ההפרעה זוכה לתהודה גם בגלל הסיכון הגבוהה הנקשר למוות או נזקים חמורים לגופה של האישה האנורקטית (בארה"ב הסטטיסטיקה היא של עשרה אחוז המסתיימים במוות), אך גם בגלל שתי סיבות נוספות:

האחת , שזו הפרעה כל כך עצובה – נערות בשיא פריחתן, בריאות ויפות, מאבדות בהדרגה את הקשר עם המציאות והורסות לעצמן את הבריאות, את הקשרים עם הקרובים להן ואת החיים בכלל. השניה, שזו הפרעה שכל כך קשה לטפל בה – חולה אנורקטית תעשה הכל כדי שהוריה, בן זוגה וחברותיה לא ידעו שהיא חולה, כולל שקרים ותחבולות מתוחכמים ביותר, והיא לעיתים עשויה לעשות הכל כדי לא לצאת מהמחלה, כדי שלא חס וחלילה תעלה במשקל ותרגיש שמנה ומגעילה.

ההתחלה יכולה להיות בסך הכל מתוך רצון להראות טוב, להרגיש טוב כשהיא מסתובבת בבגד ים. הירידה במשקל נותנת תחושה של כח ושליטה, תחושה ממכרת בשביל נערה מתבגרת או אשה צעירה עם בעיות של דימוי עצמי, קשיי ביחסים עם ההורים ורגישויות אחרות. ישנן לעיתים משפחות העסוקות ביחד בשמירה על אכילה מוגבלת ועסוקות בנושא המראה החיצוני, ולנערה קל מאוד להפנים את המסר: לספור קלוריות, לעסוק בפעילות גופנית מרזה, לבחון באובססיביות את המראה החיצוני. זהו טריפ שאסור לעצור אותו, ואסור לאף אחד לדעת איך 'השיטה הזו שמצאתי', עובדת.

מהו תפקיד ההורים ? כאשר כל העולם עסוק בדיאטות, הם לרוב רוצים לחשוב שזו הדרך של הבת שלהם לשמור על המראה החיצוני שלה ולהרגיש טוב עם עצמה. היא רוצה שיניחו לה, היא יודעת להגיד בדיוק מה שהם רוצים לשמוע, שהיא בסך הכל שומרת, שהכל בשליטה. אלא שלהורים יש מעט מאוד כלים לדעת כמה חמור המצב הבריאותי של הבת שלהם, או האם היא כבר בתוך הטייס האוטומאטי של האנורקסיה. אתם לא רוצים ללכת אתה ראש בראש, להעביר לה מסר שאתם לא סומכים עליה, לשמוע שהיא שונאת אתכם ונמאס לה שאתם מטרידים אותה.

מתי יש לחשוד שנערה סובלת מאנורקסיה ? ראשית, הרצון לרזות והעיסוק בדיאטה עשוי להיות מלכתחילה גלוי. נתן לזהות עיסוק מוגבר ואובססיבי בנושא אוכל ומראה חיצוני. העיסוק באוכל הופך להיות מוגזם, הבקרה על כמויות מצומצמות של אוכל ולעיתים גם תשומת הלב לערך הקלורי של המזון. עשויה להופיע שתיה מוגברת על מנת ליצור תחושת מלאות בקיבה לשם הקטנת תחושת הרעב. בנוסף לתחום האוכל, הפעילות הגופנית הנה אמצעי לרדת במשקל. הנערה עוסקת באופן מוגבר בפעילות גופנית, בין אם באופן עצמאי ובין אם על ידי הליכה לחדר כושר. שימו לב כי העיסוק באוכל ובפעילות גופנית יעורר אצל הורים רגישים תחושה שנוצר ריחוק בין הנערה לסובבים אותה, היא שקועה בתהליך האנורקטי ונדמה לנו כי אנו מאבדים עמה את המגע היומיומי והקרבה שהכרנו. נוכל לחוש זאת גם ביחד לכל קשריה החברתיים. על מנת לשמור על הירידה במשקל, הנערות אינן בוחלות בשקרים ולכן אם מתעוררת בכם שאלה לגבי אמינות דיווחיה ביחס לאוכל, פעילות גופנית או מראה חיצוני, זו נורת אזהרה חשובה. היא עשויה ללבוש בגדים גדולים שיסתירו את אובדן המשקל ולכן פעמים רבות המורים לחינוך גופני הרואים אותה בבגדי ספורט, יכולים להיות הראשונים לחשוד. סימפטומים נוספים שכדאי לזכור : סף תסכול נמוך, פגיעות רגשית גבוהה, מצבי רוח משתנים. אמה של הנערה או אחיותיה, עשויות לשים לב לנושא אובדן המחזור החודשי.

מהי חשיבות האיתור המוקדם? ראשית, האנורקסיה יוצרת נזקים גופניים חמורים, וכך האיתור המוקדם מגן על גופה של הנערה. שנית, ככל שמחמירה המחלה, גובר המרחק, הבידוד והניכור בין הנערה למשפחתה, מרחק שקשה מאוד לסגור. ככל שחולף הזמן היא שקועה עמוק יותר באנורקסיה. היות שהמוטיבציה המרכזית של הנערה היא להמשיך ולרדת במשקל, על רקע העיוות בדימוי הגוף והתחושה שהיא שמנה, הריחוק שנוצר פוגע ביחסי האמון למול המשפחה ובשיתוף הפעולה עם הטיפול והדרך תהיה ארוכה יותר וקשה.

ועכשיו מה עושים ? להורים, זהו רגע כואב מאוד, לעמוד מול הבשורה המרה: הבת שלכם חולת אנורקסיה.

רק הגורם הרפואי יכול לדעת מה מצבה הבריאותי, ועד כמה ההרגלים שלה ודפוסי ההתנהגות שלה דומים לאלה של אנורקטיות. רופא המשפחה יפנה אתכם לבדיקה פסיכיאטרית שתתחיל את התהליך הטיפולי, עם כל הגורמים שעוסקים בטיפול באנורקסיה. אם התמזל מזלה של הנערה ושל משפחתה, אין צורך באשפוז כדי לכפות הזנה או כדי להציל אותה ממצב גופני ירוד. אפשר להתחיל טיפול מרפאתי, ולהמשיך לחיות בבית. ישנן מרפאות ציבוריות ובתי חולים המוקדשים לטיפול בהפרעות אכילה, ישנם גם פסיכיאטרים ופסיכולוגים המציעים תכנית טיפולית כוללת באופן פרטי.

מהי התכנית הטיפולית? זו כוללת בדרך כלל : טיפול אישי בשיחות לסובלת מאנורקסיה, מעקב רפואי אחר מצבה הגופני, ייעוץ צמוד של דיאטנית כדי ליצור תכנית תזונה מאוזנת ובריאה לשם עליה למשקל מתאים וכדי למלא את כל צרכי התזונה של הגוף. והמרכיב האחרון – טיפול משפחתי, בעיקר בגיל ההתבגרות. מטרתו לגייס את האהבה והתמיכה של בני המשפחה, את ההגנה והאחריות שלהם על בריאותה, ואת ההזדמנות להבין את מערכות היחסים במשפחה ובין הנערה להוריה, שתרמו לקשיים הרגשיים, כמו בעיות הדימוי העצמי של הנערה.

הזיהוי והטיפול באנורקסיה, הוא תהליך ארוך וכואב, שרבים מנסים לדחות אותו מתוך תקוה, כוזבת, שהכל יעבור מעצמו. אך מרגע שנכנסים למסלול הטיפול וההחלמה, ישנה הזדמנות חדשה לשקם את הדימוי העצמי והתפקוד של מי שחולה באנורקסיה, לשקם את היחסים בתוך המשפחה, פעולות שמתבררות פעמים רבות כהצלת נפשות.

 

 


לקביעת פגישה 5470742 - 054 | ניתן לפנות גם באמצעות האתר